Kolejna giełda kryptowalut na liście KNF

KNF nie zwalnia tempa i nadal wpisuje na swoją “czarną listę” kolejne podmioty z rynku kryptowalut. Tym razem chodzi o spółkę Nevonet z o.o. z siedzibą w Gdyni (jej działalność jest prowadzona za pośrednictwem serwisu internetowego NevBit.com) oraz spółkę Nevonet Ltd z siedzibą w Londynie.

Czym “zasłużyły się” oba podmioty? Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (dot. nieuprawnionej działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego) skierowane zostało przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. O sprawie poinformował w piątek w oficjalnym komunikacie rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Barszczewski.

KNF a rynek kryptowalut w Polsce

NevBit jest platformą, za pomocą której można kupić Bitcoiny i Litecoiny. Nie jest bardzo popularna i znana, ale, jak widać, KNF postanowił wpisać i ją na swoją “czarną listę”.

bitbay rodzaje ofertWładze KNF nie przepadają za rynkiem kryptowalut. Zamiast go regulować, czemu miała służyć powołana w 2018 r. specjalna grupa ekspertów, woli ostrzegać Polaków przed nowym rynkiem. Czy to dobre podejście? Na pewno utrudniające rozwijanie tej nowej przestrzeni w naszym kraju, co doprowadziło np. do emigracji takiego podmiotu jakim jest giełda BitBay. Platforma jest największą taką firmą założoną przez Polaków. Dziś jej siedziba znajduje się już nie w Katowicach, a na Malcie.

“Nie ukrywam, że nasze podejście do kryptowalut jest dość sceptyczne. Uważam, że kryptowaluty cieszą się atencją, na jaką nie zasługująDążymy obecnie do sfinalizowania analiz dotyczących tego, czy w przypadku kryptowalut są obszary, gdzie jest ta wartość dodana. Jeśli te analizy doprowadzą nas do wniosku, że jest jakiś obszar, gdzie jest pewna wartość fundamentalna, której służy i którą tworzy rozwój kryptoaktywów, to w tym zakresie będziemy się starali ten obszar wspierać i promować. Zaś jeśli dojdziemy do wniosku, że tam tej fundamentalnej wartości nie ma, wtedy nie. Jednym z naszych wyzwań w najbliższym czasie jest wypracowanie stanowiska, jeśli chodzi o kryptoaktywa oraz ich sklasyfikowanie

mówił w czasie Kongresu 590 przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębki.

Otrzymuj powiadomienia o nowych ważnych wydarzeniach z rynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close