Ethereum stanie się bezpieczniejsze od Bitcoina!

Jak powiedział współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin, po wdrożeniu algorytmu proof-of-stake (PoS) w blockchainie platformy stanie się ona bardziej bezpieczna od sieci Bitcoina.

Buterin wyraził tę opinię podczas Devcon 5, konferencji programistów Ethereum, która odbyła się w Osace w dniach od 8 do 11 października. W szczególności zauważył, że po przejściu na PoS znacznie podniesie się koszt potencjalnego ataku na sieć, co uczyni ją bezpieczniejszą od tej Bitcoina.

Ethereum nowym królem rynku?

Buterin rozpoczął swoją prezentację od wypowiedzi o Bitcoinie i oddania hołdu jego twórcy, Satoshi’emu Nakamoto, zauważając, że stworzył on specyficzną ekonomię kryptowaluty, aby zmotywować ludzi do utrzymania sieci. Mimo to Buterin stwierdził, że wystąpił problem z tą architekturą, wyjaśniając:

„A co z atakującymi, którzy mają naprawdę dużą dodatkową zachętę związaną z protokołem lub po prostu chcą oglądać, jak płonie świat? Może to być rząd. Lub hakerzy, którzy chcą się zabawić.”

Dzięki wdrożeniu PoS w sieci Ethereum użytkownicy zablokowaliby w razie ataku swoje Ethery w inteligentnych umowach, aby sprawdzić poprawność nowych bloków, zamiast inwestować ogromne ilości mocy obliczeniowej – i energii elektrycznej – tak jak robi się to w systemach PoW.

Jak to działa?

Im więcej “postawionych” Etherów, tym większe prawdopodobieństwo, że ostatecznie dobrze zostanie sprawdzona poprawność bloku. Podobnie jak im więcej hashrate (mocy obliczeniowej) ma górnik, tym większe prawdopodobieństwo, że wydobędzie blok.

Buterin wyjaśnił, jak sieć stanie się bezpieczniejsza po wprowadzeniu koniecznych zmian:

„Pretendent może przeprowadzić transakcję, która wskazuje na [dany blok]. Obliczenia te działają na blockchainie. Blockchain da nam informacje: „poczekaj, rzeczywista odpowiedź to 256, a ten facet przesłał 250, więc ten facet [tj. walidator] się myli”.

Według Buterina udany atak w sieci wymaga weryfikacji wielu złośliwych bloków, co z kolei wymagałoby ogromnej stawki Etheru, która mogłaby zostać zmniejszona, gdyby ktoś pomyślnie zakwestionował transakcję. To sprawia, że ​​potencjalny atak jest droższy do przeprowadzenia w stosunku do PoW, stwierdził Buterin.

Zmiany w Ethereum mają zostać całkowicie wprowadzone w 2020 r.

Otrzymuj powiadomienia o nowych ważnych wydarzeniach z rynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close